شاهنامه خوانی با داستان نیرنگ سلم و تور ادامه یافت

کارگاه شاهنامه خوانی در محل خانه هنرمندان با داستان نیرنگ سلم و تور ادامه یافت.
به گزارش تبریز آرت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، بیست و سومین نشست شاهنامه خوانی با حضور استاد رنجبر و علاقمندان شعر و ادب کهن فارسی در محل خانه هنرمندان برپا شد و به ادامه داستان فریدون و منوچهر در فصل پهلوانی پرداخت.

داستان این نشست پوزش خواهی و نیرنگ زدن سلم و تور در برابر فریدون و منوچهر بود.
فریدون با تولد نوه ایرج، پسر را منوچهر نامید و به مرور هنرهای شاهان را به او یاد داد و او را صاحب تاج و تخت کیانی کرد. جشنی گرفت و بسیاری از بزرگان از جمله قارن کاوگان و گرشاسپ و سام نریمان و قباد و کشواد را دعوت کرد .
به سلم و تور خبر دادند که پادشاه جدیدی به تخت نشسته است . آن دو هراسان شدند و قاصدی نزد فریدون فرستادند و پوزش طلبیدند که گرچه گناه ما بزرگ است ولی تقصیر از ما نیست و جهل بر ما چیره شده بود . اگر منوچهر را نزد ما فرستی در خدمت اوییم و وقتی برومند شد تاج و تخت را به او می سپاریم.
فریدون وقتی سخنان پیک را شنید گفت شما او را نخواهید دید مگر به همراه سپاهیانش به سپهداری قارن و در پشت سپاه او شاپور و در یکدست شیدسب و در طرف دیگر شاه تلیمان و سرو یمن که همگی به خونخواهی ایرج می آیند به همراهی سام نریمان و گرشاسپ جم…. و این چنین صحنه نبرد منوچهر و سلم و تور روایت شده و به تصویر کشیده می شود.
نشست شاهنامه خوانی با استادی جواد رنجبر و خوانش ابیات و بررسی جنبه های اسطوره ای به صورت هفتگی در محل خانه هنرمندان واقع در چهار راه باغشمال پیگیری می شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *