گردهمایی بزرگ فعالان تئاتر آذربایجان شرقی برگزار شد

گردهمایی بزرگ فعالان تئاتر آذربایجان شرقی برگزار شد

گردهمایی بزرگ اهالی تئاتر آذربایجان شرقی در آمفی تئاتر خانعلی صیامی مجتمع سینمایی ٢٢ بهمن تبریز برگزار شد.

“محمد محمدپور”، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در این آیین طی سخنانی گفت: تئاتر آذربایجان شرقی در سالی که گذشت توانست یکی از بهترین سال‌های فعالیتی خود را به ثبت برساند و مخاطبان بیشماری را به سالن‌های تئاتری بکشاند.

وی افزود: تعداد گروه‌های نمایشی استان آذربایجان‌شرقی در سالی که گذشت به ٣٨ گروه رسید و سال ٩٧ به دلیل استقبال خاص مخاطبان از نمایش‌های روی صحنه، دارای رتبه قابل توجهی در مقایسه با سال‌های گذشته تئاتر آذربایجان شرقی بوده است؛ به طوری که ٣٣٠٠٠٠ نفر در مجموع از نمایش‌های اجرا شده در این استان دیدن کرده‌اند که در نوع خود این آمار بسیار قابل توجه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، تصریح کرد: تئاتر آذربایجان‌شرقی همچنین در سالی که گذشت علاوه بر حضور چشمگیر در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی، توانست جشنواره‌های بین‌المللی و داخلی در خور شانی را برگزار کند؛ برگزاری جشنواره سی‌ام تئاتر استانی آذربایجان شرقی که به نوعی ویترین تئاتری این استان نیز به شمار می‌رود و تاثیرات برگزاری این جشنواره در راهیابی گروه‌های مختلف به جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز بسیار مشهود بود.

محمدپور گفت: دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران نیز مرداد و شهریور سال ٩٧ در منطقه ارسباران توانست یکی از رویدادهای تئاتری کشور را برای آذربایجان‌شرقی رقم بزند و با پشتوانه دوازده ساله خود به استقبال جشنواره سیزدهم برود؛ اولین دوره جشنواره بین‌المللی صلح، جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی تبریزیم، جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس و جشنواره‌های شهرستانی بناب، مراغه و آذرشهر نیز از جشنواره‌هایی بودند که در طول سال گذشته به صورت موفق برگزار شدند.

وی، برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار روی صحنه در شهر تبریز را یکی از برنامه‌های موفق در حوزه‌ی تئاتر برشمرد و گفت: این برنامه یکی از حلقه های گم شده تئاتر این استان بود که پس از آسیب شناسی و طرح برنامه، بنیان گذاشته شد و هم اینک نیز این جلسات برای آثار روی صحنه برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه علاوه بر کسب موفقیت در جذب تماشاگر برای تئاتر استان، موفقیت‌های تئاتر آذربایجان شرقی در عرصه جشنواره ها نیز مشهود بود و حضور گروه‌های مختلف استان در هفت بخش سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز در نوع خود جالب توجه بود وعلاوه بر حضور موفق گروه های استان آذربایجان شرقی در جشنواره بین المللی تئاتر فجر، گروه های فعال این استان در جشنواره های متعدد خارجی نیز موفق به حضور و درخشش شدند.

محمدپور در ادامه گفت: وضعیت استقبال مخاطبان از تئاتر در استان بسیار رو به رشد و امیدوار کننده است و ما متوجه این موضوع هستیم که سخت افزار و سالن های موجود پاسخگوی رفع نیاز های تئاتر استان نیست.

وی افزود: طبق تفاهم نامه‌ای که فی مابین معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر تبریز و انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی منعقد شد مقرر شد تا سالن‌های تحت تملک شهرداری برای تمرین و اجرا در اختیار این انجمن قرار گیرد. همچنین وضعیت عملیات ترمیم و تعمیر فضای بیرونی و داخلی ساختمان تئاتر شهر تبریز نیز رو به رشد است و قرار است با نظر سازمان برنامه و بودجه عملیات اجرایی آن از ماه جاری آغاز شود تا تئاتر شهر تبریز تا آغاز جشنواره های استانی و ملی جان بگیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، همچنین ضمن اشاره به وضعیت محل جدید ساختمان تالار شهر تبریز پیشرفت این پروژه را ١٣ درصد ارزیابی نموده و تصریح کرد: با همت نمایندگان محترم مجلس و با تعریف ردیف بودجه در سال جدید برای این پروژه، امیدواریم ساخت آن تا اواخر سال ١٤٠٠ به اتمام رسیده و در اختیار بخش خصوصی و هنرمندان استان قرار گیرد.

احمد رجب پور، رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی نیز با ارائه گزارشی از عملکرد انجمن هنرهای نمایشی در شش ماه نخست فعالیت خود، ضمن اشاره به وضعیت ساختمان تئاتر شهر، این بنا را دارای جایگاهی معنوی برای هنرمندان استان دانست و گفت: تئاتر شهر تبریز نیازمند توجه بیشتری از جانب مسئولان امر است.

عباس شاه محمدزاده، کارشناس اداره کل هنرهای نمایشی کشور ضمن اشاره به فعالیت های این اداره در خصوص تئاتر استان ها، جریان تئاتر در آذربایجان شرقی را جریانی زنده، فعال و پویا دانست و گفت: من به عنوان فردی بومی و دانش آموخته این استان از روند پیشرفت نمایش و تئاتر در آذربایجان شرقی طی سال های اخیر آگاهی داشته و بر این باورم که تئاتر آذربایجان پیشگام تئاتر در ایران است و هنوز جای پیشرفت دارد.

تقدیر از پیشکسوتانی که در سال ٩٨ اثری را بر روی صحنه برده بودند، تقدیر از فعالین و حاضرین در جشنواره های خارجی و داخلی، تجلیل از راه یافتگان به سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و تقدیر از فعالان تئاتر شهرستان ها در کنار تجلیل از مدیران برتر تئاتری از دیگر برنامه هایی بود که برگزار کنندگان جشن اردیبهشت تئاتر برای این مراسم تدارک دیده بودند.

تارا میرک، بازیگر مطرح تئاتر آذربایجان، در ادامه این مراسم پیام روز جهانی تئاتر که توسط کارلوس سلدران، کارگردان و نمایشنامه نویس مطرح کوبایی منتشر شده بود را در سالن قرائت کرد .

محمد نیک مرام، از تحصیل کردگان تئاتر و از اعضای فعال تئاتر شهرستان عجب شیر، به نمایندگی از اهالی تئاتر شهرستان های آذربایجان شرقی، به بیان نقطه نظرات اکثریت فعالان این حرفه در شهرستان ها پرداخت.
دیدگاهتان را بنویسید