کوروش زارعی

ارتباطات و پیوندهای فرهنگی اقوام با هنر تئاتر مستحکم‌تر می‌شود

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور گفت: تأکید داریم ارتباطات و پیوندهای فرهنگی اقوام باید در کشور گسترش یابد و تئاتر این ظرفیت را دارد و می‌تواند پیوندهای اقوام مختلف را نسبت به یکدیگر مستحکم‌تر کند.

کوروش زارعی در آئین اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران که در سالن میرزا جعفر قراجه داغی مجتمع فرهنگی و هنری اهر برگزار شد، اظهار داشت: شما هنرمندان هنرهای نمایشی با هنری که می‌توانید در عرض کمتر از دقایقی پیام‌ها را به مخاطبان برسانید پیامبران زمان حاضر هستید از نگاهی دیگر تمامی پیامبران مبعوث شدند تا مکارم الأخلاق را تمام کنند و تئاتر چیزی جزء مکارم الأخلاق نیست.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور بابیان اینکه هنرمندان تئاتر با قابلیت‌هایی که دارند به مردم مسیر درست و غلط را نشان می‌دهند این در حالی است که وظیفه هنرمندان کمتر از معلمی نیست، گفت: با تمامی نقاط قوت و شریف بودن هنرهای نمایشی که گفته شد انتظار می‌رود هنرمندان تئاتر نباید هر کاری کند و هر حرفی را بر زبان جاری سازد و حتی نباید دست‌به‌کاری دون از شأنی بزند چون صحنه تئاتر صحنه‌ای مقدس است.

زارعی تصریح کرد: بسیار خرسندیم که استان آذربایجان‌شرقی و منطقه ارسباران میزبانی جشنواره تئاتر کوتاهی هستند که دوازدهمین دوره خود را سپری می‌کند و نام و آوازه این جشنواره که در کشور همه‌گیر شده برای شهرستان اهر برندی بزرگ‌تر از این نمی‌شود.

وی با ذکر اینکه جوانان فعال در عرصه تئاتر و هنرهای نمایشی کشور ناآشنا به جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران نیستند، گفت: ارسال ١٧٨ اثر نمایشی به دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران در زمان اندک نشان‌دهنده این است که جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به جایگاه اصلی خود در کشور دست‌یافته و اما مسئولین، متولیان فرهنگ و هنر و مسئولین سیاسی کشور وظیفه‌دارند تا از این برند حمایت کنند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور خاطرنشان کرد: وقتی گروه‌های نمایشی از اقصی نقاط کشور و با آداب و رسوم مختلف در شهر اهر حضور یافته و تبادل فرهنگی که صورت می‌گیرد اتفاق کوچکی نیست و همین‌که اقوام با زمینه‌سازی جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران فرهنگ آذربایجانی را سوغات به دیار خود می‌برند با هیچ‌چیز قابل قیاس نمی‌توان کرد.

زارعی، انتقال آیین‌ها و مناسک‌های فرهنگی اقوام مختلف کشور به شهرستان اهر را از دستاوردهای ارزشمند جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران برشمرد، گفت: تأکید داریم ارتباطات و پیوندهای فرهنگی اقوام باید در کشور گسترش یابد و تئاتر این ظرفیت را دارد و می‌تواند پیوندهای اقوام مختلف را نسبت به یکدیگر مستحکم‌تر کند.

وی یادآور شد: تئاتر و به‌ویژه جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران ظرفیت‌هایی در ایجاد نشاط، شادی و امیدآفرینی به آینده را نیز دارد به‌طوری که مردم اکنون مشکلات اقتصادی دارند و برگزاری این جشنواره‌ها در شهرهایی همچون اهر باعث می‌شود تا حداقل چند روزی فارغ از مشکلات کنار همدیگر لحظات شادی را تجربه کنند.عکاس، طراح، نقاش و انیماتور. موسس Az-Photo.com و TabrizArt.com


دیدگاهتان را بنویسید