با احیای ردیف بودجه، طرح توسعه ی مقبره الشعراء شتاب بیشتری می گیرد

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در گفتگو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به ضرورت ساماندهی مقبره الشعرای تبریز به عنوان مهمترین نماد فرهنگی، ادبی و گردشگری استان، گفت: ردیف اعتباری این اثر تاریخی فرهنگی در بودجه سال ۱۳۹۸ احیاء شده که این امر می تواند موجب شتاب گرفتن طرح توسعه ی مقبره الشعراء تبریز شود.

مقبره الشعرای تبریز

محمد محمدپور” اظهار کرد: بر این اساس ردیف مستقل برای اجرای طرح های عمرانی و بنای یادمان این مجموعه فرهنگی فاخر تبریز در بودجه سال ۱۳۹۸ لحاظ شده که از محل اعتبارت ملی تخصیص می‌یابد.

وی تشریح کرد: ردیف بودجه مقبره الشعرای تبریز چند سال پیش حذف شده بود اما در موافقت‌نامه اخیر ۹.۸ میلیارد تومان اعتبار برای آن لحاظ شده است که البته از مقدار تخصیص آن اطلاع کامل نداریم، ولی تلاش می‌کنیم تخصیص آن کامل شود، چراکه برای اجرای طرح ساماندهی مقبره الشعرای تبریز در زمان مناسب، به اعتبار کافی نیاز است.

وی گفت: بر اساس تصمیم های اتخاذ شده اخیر، مقرر شده تا طرح ساماندهی مقبره الشعرای تبریز در دو بخش ادامه یابد؛ بخش بنای یادمان که توسط وزار فرهنگ و ارشاد اسلامی آسیب زدایی و تکمیل شود و بخش دیگر طرح پیرامون یادمان مقبره که می‌بایست شهرداری در این حوزه اقدام نماید.

وی با بیان اینکه طرح ساماندهی مقبره الشعرا در سال ۱۳۹۳ به شهرداری تبریز واگذار شد با این حال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی این مجموعه را همراهی می کند، اضافه کرد: شهرداری تبریز نیز برای سال جاری پنج میلیارد تومان اعتبار برای این طرح لحاظ کرده است که البته ناکافی و نسبت به نیاز پروژه رقم بسیار پایینی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: بر اساس اعلام شهرداری تبریز در مجموع از سال ۱۳۹۳ تاکنون ۱۸ تا ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح ساماندهی مقبره الشعرای تبریز هزینه شده است؛ البته بر اساس برآورد سال ۱۳۹۷ مشاور شهرداری برای انجام طرح های عمرانی و تجهیز این مجموعه حدود ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

محمدپور یادآور شد: بر اساس برآوردهای سال جاری و وبا توجه به مبادله اوراق خزانه برای مجموعه اقدامات عمرانی، تجهیز، آسیب زدایی و تکمیل یادمان مقبره الشعرا بی تردید حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت اجرای طرح سامان دهی مقبره الشعرای تبریز به صورت هیات امنایی انجام می شود، گفت: استاندار، معاون عمرانی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، شهرداری، رییس شورای اسلامی شهر تبریز، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اداره کل اوقاف و امور خیریه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و فرمانداری شهرستان تبریز به ریاست استاندار اعضای هیات امنا را تشکیل می دهند.

محمدپوردر ادامه اظهار داشت: با عنایت به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ برای طرح ساماندهی مقبره الشعرای تبریز ۳۰ میلیارد تومان پیشنهاد و در ستاد استانی و کشوری رویداد تبریز ۲۰۱۸ تصویب شد اما در نهایت این رقم حذف و این مجموعه تاریخی فرهنگی از اعتبارات این رویداد بین المللی محروم شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین گفت: مقبره الشعرا اولویت اول گردشگری شمال غرب کشور و آذربایجان شرقی است و حق این بود که توجه بیشتری به این مجموعه فاخر ملی کشور می شد و از محل بودجه تبریز ۲۰۱۸ اعتباری به این مجموعه فرهنگی- گردشگری اختصاص می یافت.
دیدگاهتان را بنویسید