جشنواره عکس «فیروزه» ثبت زیبایی‌ها و تمدن تبریز برای جهانیان و آیندگان

مدیر عامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز گفت: جشنواره عکس فیروزه وقایع شهر تبریز را برای جهانیان و نسل‌های آینده ثبت می‌کند.
حسین آذرنیا ادامه داد: سازمان فرهنگی‌ و هنری شهرداری تبریز در راستای رویداد تبریز ۲۰۱۸ و معرفی توانایی‌های فرهنگی و اجتماعی شهر و در تداوم فعالیت‌های فرهنگی و هنری خود هشتمین جشنواره‌ی عکس فیروزه را بصورت ملی و بین‌المللی برگزار می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره، به دو صورت حضوری و غیرحضوری (بخش بین‌الملل) از ۱۸ تا ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ برگزار می‌شود افزود: با توجه به انتخاب شهر زیبای تبریز به عنوان پایتخت گردشگری شهرهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی و در راستای انتقال مفاهیم درست و ارزشمند از فرهنگ و جایگاه شهر تبریز در عرصه گردشگری، جمعی از عکاسان سرشناس و حرفه‌ای تبریز با همکاری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز اقدام به برگزاری جشنواره ملی فیروزه کرده‌اند.
حسین آذرنیا با بیان این مطلب اظهار داشت: جشنواره عکس فیروزه در هفت دوره گذشته خود با بالاترین استانداردهای جشنواره‌های ملی برگزار شده و این دوره به مناسبت رویداد تبریز ۲۰۱۸ بصورت ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود که تا امروز از ۱۶ کشور دنیا از جمله کشورهای مالزی، ایتالیا، الجزایر، عراق، مراکش، مصر، هند، فلسطین، ترکیه و… ثبت‌نام بخش بین‌الملل انجام شده و‌ انتظار می‌رود کشورهای شرکت‌کننده در بخش بین‌الملل به بیش از ۳۰ کشور افزایش یابد.

وی همچنین در ادامه با اشاره به تفاوت‌های برگزاری جشنواره عکس فیروزه هشتم افزود: در این جشنواره علاوه بر اضافه شدن بخش بین‌الملل، سعی کرده‌ایم با برگزاری جلسات همفکری قبل از برگزاری و جلسات نقد بررسی بعد از برگزاری هر دوره با آسیب شناسی دوره‌های برگزار شده، کم و کاستی‌های احتمالی دوره‌های قبل را برطرف کنیم.

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره عکس فیروزه در تبریز گفت: هدف اصلی برگزاری این جشنواره، علاوه بر ثبت زیبایی‌های ظاهری و فرهنگی شهر تبریز، به چالش کشیدن پتانسیل‌های هنر عکاسی عکاسان کشور در مواجهه با بخش‌های مختلف تبریز به عنوان شهری تاریخی-مدرن است.

وی افزود: وجود برنامه‌ریزی‌های دقیق توسط عکاسان تبریزی برگزارکننده و تنظیم برنامه منسجم و منظم در طی برگزاری که منجر به برگزاری جشنواره فیروزه در بالاترین سطح کیفی و بر اساس استاندارد‌های روز جشنواره‌های بین‌المللی در کشورهای صاحب سبک عکاسی، از نکات بارز این جشنواره به حساب می‌آید.

آذرنیا همچنین افزود: ثبت تصاویر زیبا توسط عکاسان از سراسر ایران و جهان که حاوی نگاه زیبایی‌شناسانه و عکاسانه باشد، در این رویداد مهم ملی و بین‌المللی می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای نشان دادن زیبایی‌ها و فرهنگ و تمدن شهر تبریز در عرصه جهانی باشد.

آذرنیا درباره جوایز این جشنواره اظهار کرد: به عنوان تقدیر از برندگان و برگزیدگان جشنواره در پایان این دوره، در هر یک از بخش‌های چهارگانه به نفر اول ۳۰ میلیون ریال و نفر دوم ۲۵ میلیون ریال، و نفر سوم نیز ۲۰ میلیون ریال، ۱۵ میلیون به نفر مورد تقدیر اول و ۱۰ میلیون ریال به نفر مورد تقدیر دوم اختصاص خواهد یافت.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در پایان اظهار داشت: از ویژگی‌های بارز این جشنواره برگزاری نمایشگاه از عکس‌های منتخب عکاسان، چاپ کتاب با عنوان جشنواره فیروزه و ثبت عکس‌های برگزیده در تیراژ بالا به صورت کتاب‌های استاندارد، اهدای تندیس ویژه جشنواره و هدایای ارزشمند را می‌توان عنوان کرد.
دیدگاهتان را بنویسید