داوران جشنواره سراسری عکس رضوی در تبریز معرفی شدند

داوران جشنواره سراسری عکس رضوی در تبریز معرفی شدند

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی و دبیر اجرایی جشنواره سراسری عکس رضوی،‌ داوران هشتمین دوره این جشنواره را معرفی کرد.

علی محرمی” گفت: سیدعباس میرهاشمی، مجتبی آقایی،‌ میرعباس آل یاسین، مهدی تهرانچی و محمدرضا امتنانی به عنوان داوران هشتمین جشنواره سراسری عکس رضوی انتخاب شدند.

وی افزود: داوران این جشنواره از میان عکاسان برجسته و پیشکسوت کشور و استان انتخاب شده‌اند.

محرمی با اشاره به کیفیت بالای آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره گفت: جشنواره فرهنگی هنری امام رضا (ع) جریانی رادر مسیر فرهنگ و هنر ایجاد کرده است که موجب بالندگی بیش از پیش هنر دینی شده است.

براساس این گزارش، “سیدعباس میرهاشمی” متولد ١٣٤١ ساوه و مدرس عکاسی در دانشگاه است. وی همچنین عضو شورای کارشناسی عکاسی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس است.

همچنین میرعباس آل یاسین متولد ١٣٢٧ اهر بوده و بیش از ٥٠ سال است به فعالیت مداوم در هنر عکاسی مشغول است. وی مدرس عکاسی و از موسسان انجمن هنر عکاسی آذربایجان‌شرقی است.

محمدرضا امتنانی نیز متولد ١٣٣٤ تهران بوده و عکاسی را از سال ١٣٤٧ آغا کرده است. وی تداوم هنر خود را بعد از سالیان متمادی در مسیر عکاسی حوزه اندیشه و هنر اسلامی تثبیت کرده که عکاسی از کنگره عظیم حج یکی از بارزترین مجموعه های تصویری اوست.

همچنین مجتبی آقایی متولد ۱۳۴۴، دبیر دوره‌های هفتم تا دهم جشنواره تجسمی فجر، عکاس و پژوهشگر، استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه علم و فرهنگ و دارای نشان درجه یک هنری است. وی دبیر و داور جشنواره‌های متعددی بوده و همچنین نمایشگاه های بسیاری در داخل و خارج کشور برگزار کرده است.

مهدی تهرانچی نیز متولد ١٣٣٦ تبریز است. وی فعالیت هنری خود را از سال ١٣٥٦ آغاز کرده و چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از کشور برگزار گرده است. عکس‌های هنری وی از مکان‌های تاریخی، ‌فرهنگی و طبیعت آذربایجان زینت‌بخش مکان‌های فرهنگی کشور است. همچنین عکس‌های بسیاری از وی در نشریات و کتب علمی تاریخی و هنری چاپ شده است.

هشتمین جشنواره سراسری عکس رضوی همزمان با دهه کرامت و به مناسبت سالروز میلاد باسعادت هشتمین اخترتابناک آسمان امامت و ولایت حضرت علی‌بن‌موسی الرضا(علیه السلام) و حضرت معصومه (س) و بزرگداشت حضرت احمدبن‌موسی علیه السلام (شاهچراغ) و در آستانه روز جهانی عکاسی، در تبریز برگزار می‌شود.

اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری مرتبط با سیره اهل بیت (ع) و نکوداشت پدیدآورندگان‌ آثار در حوزه عکاسی و کمک به ترویج این عرصه معنوی از اهم اهداف برگزاری این جشنواره است.

محورهای این جشنواره شامل آداب و فرهنگ زیارت، جلوه های حرم مطهر ائمه اطهار (ع) و بنا‌های مذهبی امامزادگان و فرهنگ ائمه اطهار در تمام نقاط جهان است.

این جشنواره در شش بخش برگزار می‌شود که شامل موارد ذیل است: جلوه های زیارت،‌ معماری (بنا‌های مذهبی و اماکن زیارتی)، خلاقه بدین معنی که (عکاس می‌تواند با دید خلاقانه خود و با بکارگیری تکنیک های سخت افزاری و نرم افزاری به بیان تصویری جلوه های زیارت بپردازد)، مجموعه عکس (هر عکاس می تواند در این بخش به فراخور موضوعات جشنواره آثار خود را به تعداد حداقل ٣ و حداکثر ١٠ عکس در قالب مجموعه عکس ارسال کند)، نوجوانان عکاس (ویژه عکاسان ٩ تا ١٥ ساله) این بخش به منظور ترویج و ترغیب عکاسی بین نوجوانان علاقمند به این هنر به جشنواره افزوده شده است.

اطلاع‌رسانی و فرآیند ثبت نام و ارسال اثر از طریق تارنمای شمس‌توس به نشانی Azarsh.shamstoos.ir و portal.shamstoos.ir  انجام می شود و شرکت در جشنواره برای تمامی عکاسان و علاقه‌مندان آزاد بوده و هر‌ عکاس می‌تواند در هر بخش حداکثر ٨ قطعه تک عکس به دبیرخانه ارسال کند.

براساس این گزارش عکس‌ها می بایست با فرمت Jpg در اندازه ضلع بزرگ ١٤٠٠ پیکسل و با دقت ١٥٠dpi برروی سایت جشنواره بارگذاری شود و در صورت راه‌یابی به بخش مسابقه فایل اصلی با کیفیت مطلوب جهت چاپ و برگزاری نمایشگاه به دبیرخانه ارسال شود.

عکسهای ارسالی نباید دارای امضا عکاس، پاسپارتو، قاب، واتر مارک و لوگو باشند.

شرکت کنند‌گان در صورت استفاده از دوربین آنالوگ، می بایستی آثار خود را اسکن کرده و فایل دیجیتال آن را به جشنواره ارسال کنند و عکس‌های ارسالی باید از تولیدات اول سال ٩٥ به بعد بوده و نباید در جشنواره‌های قبلی عکس رضوی جزو آثار منتخب یا پذیرفته شده باشند.

علاقمندان می‌توانند آثار خود را تا ٣١ تیرماه سال ٩٧ به آدرس تبریز، خیابان امام، نرسیده به آبرسان ،جنب کوچه کلانتر، اداره امور سینمایی و سمعی و بصری، دبیرخانه جشنواره سراسری عکس رضوی و یا از طریق سایت جشنواره: Azarsh.shamstoos.ir ارسال کنند.

این جشنواره با همکاری شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر هنر‌های تجسمی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، کانون فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، انجمن هنر عکاسی استان، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان، انجمن سینمای جوان دفتر تبریز و سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.
دیدگاهتان را بنویسید