نامگذاری خیابانی به نام "میرعلی تبریزی" در تبریز

نامگذاری خیابانی به نام “میرعلی تبریزی” در تبریز

رئیس انجمن خوشنویسان استان از نامگذاری خیابانی در تبریز به نام زنده‌یاد “میرعلی تبریزی” خبر داد.

به گزارش تبریزآرت “یونس نصیری” گفت: ارزش کوشش میرعلی تبریزی به عنوان واضع خوشنویسی و بعدها به رسمیت شناخته شدن آن در اعصار بعدی و معرفی شدنش به عنوان خط رسمی و دیوانی، بسیار مهم و ارزشمند است و باید توجه ویژه ای به آن شود.

وی افزود: خط نستعلیق نسبت به سایر خطوط اسلامی دارای ظرافت و دقت بیشتری است و هنرمند نستعلیق‌نویس می‌تواند با استفاده از اشکال متنوع برای یک حرف یا ترکیب قواعد پیچیده، متکامل و دقیق از امکانات بیشتری برای خلق ترکیبات بدیع هنری استفاده کند.

رئیس انجمن خوشنویسان تصریح کرد: نستعلیق در سرزمین ما ریشه دارد و بزرگانی چون میرعلی تبریزی، سلطانعلی مشهدی و میرعماد و علیرضا تبریزی و میرزا غلامرضا و محمدرضا کلهر و عماد الکتاب و در معاصرها استاد امیرخانی همه و همه در تعالی نستعلیق ناب کوشیده‌اند تا صاحبان استعداد از این هنر بهره گیرند و هنر این مرز و بوم تعالی یابد.

نصیری گفت: تبریز این افتخار را دارد که در اقیانوسی از سایر مشاهیر و مفاخر، چنین گوهر نابی را در بطن خود داشته باشد که در گذر اعصار، توانسته خط نستعلیق را به عنوان میراث هویت فرهنگی ایران صادر کند و نام آن را در پهنه ایران فرهنگی طنین انداز نماید.

رییس انجمن خوشنویسان تبریز از نامگذاری خیابانی به نام میرعلی تبریزی در تبریز خبر داد و گفت: این نامگذاری می‌تواند در معرفی بیش از پیش خدمات میرعلی تبریزی به فرهنگ و هنر موثر باشد.

گفتنی است این رویداد همزمان با برگزاری کنگره‌ی علمی – هنری میرعلی تبریزی در تبریز اتفاق می‌افتد.

لازم به ذکر است در راستای ارج نهادن به مقام شامخ مبدع خط نستعلیق و آشنایی نسل جوان با گنجینه‌های ارزشمند و مفاخر هنری که از سرمایه‌های ملی و معنوی کشور هستند کنگره علمی و هنری میرعلی تبریزی «واضع خط نستعلیق» ۲۳ خردادماه سال ۹۸ در تبریز برگزار و طی آن پانزده نفر به عنوان نفرات برتر معرفی خواهند شد.

اشاعه و ترویج هنر خوشنویسی و فرهنگ اسلامی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری، ایجاد انگیزه و رقابت سازنده بین هنرمندان، تبادل تجربیات مفید و ارزنده بین خوشنویسان کشور، ایجاد زمینه برای علاقه‌مندی جوانان به هنر، ارج‌گذاری به مفاخر و هنرمندان و شناسایی و معرفی استعدادهای هنری از مهمترین اهداف این کنگره محسوب می‌شود.

کنگره یاد شده در دو بخش علمی و هنری برگزار شده که بخش علمی شامل مقالات علمی در قالب محورهایی شامل‌ میرعلی تبریزی واضع خط نستعلیق و شاگردان و رهروان او، خط نستعلیق و هویت ایرانی ـ اسلامی، تبریز خاستگاه خط نستعلیق و بزرگان نستعلیق نویس تأثیرگذار تبریزی، مفاخر نستعلیق‌نویس ایران و جهان، زیبایی‌شناسی خط نستعلیق و خوشنویسی مکتب تبریز است.

بخش هنری این کنگره نیز شامل بخش رقابتی و بخش کارگاهی است‌ که بخش رقابتی شامل آثار منظوم و منثور خوشنویسی به خط زیبای نستعلیق و نقاشی‌خط در مورد اشعار و مطالبی است که در رابطه با میرعلی تبریزی سروده و گفته شده است و بخش کارگاهی به‌صورت دعوتی و با حضور هنرمندان خوشنویس دارای مدرک فوق ممتاز و ممتاز داخل استان برگزار می‌شود.

آیین اختتامیه کنگره میرعلی تبریزی ٢٣ خردادماه جاری در تبریز برگزار می‌شود.
دیدگاهتان را بنویسید