جشنواره سراسری عکس رضوی

پنجمین نشست شورای مشورتی جشنواره سراسری عکس رضوی برگزار شد

در این جلسه که با حضور علی محرمی،‌ معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دبیر اجرایی جشنواره سراسری عکس رضوی و اعضای شورای مشورتی برگزار شد، اعضای هیات داوران به پیشنهاد شورای مشورتی انتخاب شدند.

همچنین در این جلسه هنرمندی که همزمان با آیین اختتامیه جشنواره تجلیل خواهد شد نیز انتخاب گردید.

در دوره های پیشین برگزاری این جشنواره، از دیگر اساتید بنام و پیشکسوت هنر عکاسی استان تجلیل شده بود که می توان به برگزاری آیین تجلیل از بهزاد پروین قدس در سال ٩٠ و در دوره های بعدی نیز تجلیل از محمدعلی جدیدالاسلام، جواد بهمنش راد، محمدرضا امتنانی، میرعباس آل یاسین و سروش خیری و کمال شبخیز اشاره کرد.

جشنواره عکس رضوی از برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا (ع) است که درتبریز برگزار می شود و در دوره های پیشین نیز پذیرای آثار بسیار ارزشمند عکاسان از سراسر کشور بود .

پس از اتمام مهلت ارسال آثار داوری جشنواره با حضور داوران کشوری و استانی در تبریز انجام می شود و براساس آن نفرات برتر همزمان با آئین اختتامیه معرفی شده و آثار منتخب نیز در نمایشگاهی به نمایش گذاشته می شود .

براساس این گزارش هشتمین جشنواره سراسری عکس رضوی همزمان با دهه کرامت و به مناسبت سالروز میلاد باسعادت هشتمین اخترتابناک آسمان امامت و ولایت حضرت علی‌بن‌موسی الرضا(علیه السلام) و حضرت معصومه (س) و بزرگداشت حضرت احمدبن‌موسی علیه السلام (شاهچراغ) و در آستانه روز جهانی عکاسی، در تبریز برگزار می‌شود.

اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری مرتبط با سیره اهل بیت(ع) و نکوداشت پدیدآورندگان‌ آثار در حوزه عکاسی و کمک به ترویج این عرصه معنوی، از اهم اهداف برگزاری این جشنواره است.

محورهای جشنواره نیز شامل آداب و فرهنگ زیارت، جلوه های حرم مطهر ائمه اطهار (ع) و بنا‌های مذهبی امامزادگان و فرهنگ ائمه اطهار در تمام نقاط جهان است.

این جشنواره در شش بخش برگزار می‌شود که شامل موارد ذیل است: جلوه های زیارت،‌ معماری(بنا‌های مذهبی و اماکن زیارتی)، خلاقه بدین معنی که (عکاس می‌تواند با دید خلاقانه خود و با بکارگیری تکنیک های سخت افزاری و نرم افزاری به بیان تصویری جلوه های زیارت بپردازد)، مجموعه عکس (هر عکاس می تواند در این بخش به فراخور موضوعات جشنواره آثار خود را به تعداد حداقل ٣ و حداکثر ١٠ عکس در قالب مجموعه عکس ارسال کند)، نوجوانان عکاس (ویژه عکاسان ٩ تا ١٥ ساله) این بخش به منظور ترویج و ترغیب عکاسی بین نوجوانان علاقمند به این هنر به جشنواره افزوده شده است.

اطلاع رسانی و فرآیند ثبت نام و ارسال اثر از طریق تارنمای شمس‌توس به نشانی azarsh.shamstoos.ir و portal.shamstoos.ir انجام می شود و شرکت در جشنواره برای تمامی عکاسان و علاقه‌مندان آزاد بوده و هر‌ عکاس می‌تواند در هر بخش حداکثر ٨ قطعه تک عکس به دبیرخانه ارسال کند.

براساس این گزارش عکس‌ها می بایست با فرمت Jpg در اندازه ضلع بزرگ ١٤٠٠ پیکسل و با دقت ١٥٠dpi برروی سایت جشنواره بارگذاری شود و در صورت راه‌یابی به بخش مسابقه فایل اصلی با کیفیت مطلوب جهت چاپ و برگزاری نمایشگاه به دبیرخانه ارسال شود.

عکس های ارسالی نباید دارای امضا عکاس، پاسپارتو، قاب، واتر مارک و لوگو باشند.

شرکت کنند‌گان در صورت استفاده از دوربین آنالوگ، می بایستی آثار خود را اسکن کرده و فایل دیجیتال آن را به جشنواره ارسال کنند و عکس‌های ارسالی باید از تولیدات اول سال ٩٥ به بعد بوده و نباید در جشنواره‌های قبلی عکس رضوی جزو آثار منتخب یا پذیرفته شده باشند.

علاقمندان می‌توانند آثار خود را تا ١٥تیرماه سال ٩٧ به آدرس تبریز، خیابان امام، نرسیده به آبرسان ،جنب کوچه کلانتر، اداره امور سینمایی و سمعی و بصری، دبیرخانه جشنواره سراسری عکس رضوی و یا از طریق سایت جشنواره: Azarsh.shamstoos.ir ارسال کنند.

نمایشگاه آثار برگزیده هشتمین جشنواره عکس رضوی ٢٤ تیر تا ٣ مرداد ماه سال ٩٧ برپا شده و آئین اختتامیه جشنواره ٢٧ تیر ماه برگزار خواهد شد.

این جشنواره با همکاری شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر هنر‌های تجسمی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، کانون فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، انجمن هنر عکاسی استان، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان، انجمن سینمای جوان دفتر تبریز و سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.
دیدگاهتان را بنویسید