کنگره بین‌المللی آشیقلار با حضور "۳۰۰ " آشیق در تبریز برگزار می‌شود

کنگره بین‌المللی آشیقلار با حضور “۳۰۰ ” آشیق در تبریز برگزار می‌شود

سرپرست حوزه هنری آذربایجان‌شرقی گفت: کنگره بین‌المللی آشیقلار “همنوای پیامبر مهربانی (ص)” به مناسبت هفته وحدت از سوم الی ششم آذرماه با مشارکت هنرمندانی از کشورهای آذربایجان، ترکیه و گرجستان و همچنین هنرمندانی از هشت استان کشور در تبریز برگزار خواهد شد.

 سید محمد حسین بلاغی در نشستی با اصحاب رسانه‌ی استان به مناسبت برگزاری این کنگره، گفت: حوزه هنری استان در حوزه موسیقی فولکلور و آشیقی طی سه الی چهار سال اخیر ورود خوبی داشته و تاکنون چندین همایش در رابطه با موسیقی آشیقی برگزار کرده است.

وی با تاکید بر این‌که کتاب پژوهشی “مکتب موسیقی آشیقی تبریز و قره‌داغ” توسط شورای اساتید در حال تالیف است، ادامه داد: جلسات تخصصی ادبیات و موسیقی آشیقی نیز در قالب کارگاه بطور مرتب و مدون برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که هنر فولکلور و بومی نیازمند حمایت است، اظهار داشت: موسیقی آشیقی را باید “ادبیات و موسیقی آشیقی” بنامیم چرا که سرشار از محتوای اخلاقی است.

بلاغی با بیان این‌که هنرمندانی از استان‌های آذربایجان‌ شرقی، آذربایجان‌ غربی، اردبیل، قزوین، البرز، تهران، همدان و استان مرکزی در این همایش شرکت خواهند کرد، گفت: هنرمندان موسیقی آشیقی، اساتید و روزنامه‌نگارانی از کشورهای ترکیه، آذربایجان و گرجستان نیز در این کنگره حضور خواهند داشت.

وی با تاکید بر این‌که در این کنگره بین المللی در مجموع ۳۰۰ هنرمند موسیقی آشیقی شرکت کرده و در روز اختتامیه نیز تمامی این هنرمندان به اجرای زنده موسیقی در مدح حضرت رسول اکرم(ص) می‌پردازند، گفت: ۱۵۰ نفر از این هنرمندان از داخل استان بوده و بقیه هنرمندان خارج استانی هستند.

وی با تاکید بر این‌که آیین افتتاحیه این کنگره روز شنبه سوم آذرماه در تبریز برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: طی این آیین از کتاب “مجموعه اشعار با عنوان پیغمبر(ص)”، مجموعه ویژه نامه و مقالات کنگره و همچنین قطعه فاخر موسیقی آشیقی رونمایی می‌شود.

سرپرست حوزه هنری استان با بیان این‌که در روز دوم کنگره نیز همزمان با میلاد نبی مکرم اسلام، کارگاه تخصصی ادبیات آشیقی برگزار می‌شود، گفت: در روز دوم کنگره، مزار آشیق “عباس توفارقان “نیز گلباران می‌شود.

وی به برنامه‌های روز سوم کنگره نیز اشاره کرد و گفت گردهمایی تخصصی آشیقلار در قالب شعر، مقاله و موسیقی بصورت کارگاهی و همچنین گلباران مزار آشیق غریب از جمله برنامه‌های این روز است.

وی در ادامه به برگزاری آیین اختتامیه کنگره در ششم آذرماه نیز اشاره کرد و ادامه داد: این کنگره بین‌المللی از ساعت ۱۸ الی ۲۲ با حضور مردم و با اجرای بیش از ۳۰۰ هنرمند موسیقی آشیقی از کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان و ایران در سالن “همایش‌های بین‌المللی” تبریز خاتمه می‌یابد.

بلاغی در پایان از عموم مردم دعوت کرد تا در آیین اختتامیه این کنگره بین‌المللی که با اجرای زنده موسیقی آشیقی در مدح رسول‌الله (ص) برگزار می‌شود، حضور یابند.محمدامین دوازده سالی مشغول عکاسی بوده. او علاقه‌ی زیادی به ادبیات و موسیقی دارد.


دیدگاهتان را بنویسید