۱۳۱ اثر به دبیرخانه نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی میرزاآقا تبریزی ارسال شد

۱۳۱ اثر به دبیرخانه نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی میرزاآقا تبریزی ارسال شد

دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی میرزا آقا تبریزی از ارسال ۱۳۱ نمایشنامه فارسی و ترکی به دبیرخانه این جشنواره خبر داد.

به گزارش تبریزآرت، سیروس مصطفی در تشریح این خبر گفت: تا پایان مهلت ارسال آثار (۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری)، ۱۳۱ نمایشنامه از ۱۸ استان مختلف ایران و یکی از مناطق آزاد از جمله استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، کردستان، زنجان، ایلام، همدان، تهران، البرز، قم، کرمانشاه، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، یزد، کرمان، هرمزگان و منطقه آزاد کیش دریافت شده است.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در راستای ارسال آثار رکورد دار است، اظهار داشت: بیشترین اثرها از استان ما بوده و کمترین از کردستان، همچنین از بین ۱۳۱ اثر دریافت شده، ۱۰۲ مورد فارسی و ۲۹ نمایشنامه ترکی است.

دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی در بخش دیگری از سخنان خود استقبال اهالی هنر از این رویداد را بی نظیر دانست و افزود: با ارسال فراخوان جشنواره از ۸ بهمن ماه سال گذشته به استان ها شاهد استقبال گرم تمامی هنرمندان حوزه نمایشنامه نویسی شده بودیم، به جرائت می توانم بگویم تمامی این موفقیت ها تلاش اهالی دبیرخانه بود که ثمرات خوبی ارائه داد.

مصطفی ادامه داد: نخستین دوره جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی نشان داد که تبریز ظرفیت های بسیاری در خود گنجانده که می توان آنها را برای نسل های بعدی و آیندگان با برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری به یادگار گذاشت.

وی همچنین در خصوص داوری آثار راه یافته به نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی اضافه کرد: سری اول داوری در حال انجام است و سری دوم آثار هم درحال کدگذاری است تا برای داوری ارسال شوند.

دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی در بخشی دیگری از سخنان خود در رابطه با عدم تمدید مهلت ارسال آثار به این رویداد عنوان کرد: برخلاف سایر جشنواره های معمول ارسال آثار به این رویداد الکترونیکی بود که زمان زیادی را اشغال نمی کرد، از سوی دیگر چون کتاب جشنواره باید تا روز اختتامیه آماده شود امکان تمدید زمان وجود نداشت.

سیروس مصطفی در خصوص کتاب نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی اظهار کرد: مجموعه نمایشنامه های برگزیده ۵ اثر فارسی و ۵ اثر ترکی در کتاب این جشنواره به چاپ رسیده و در اختیار تولیدکنندگان قرار داده خواهد شد.

وی از نمایشنامه خوانی آثار برگزیده در روزهای اختتام نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی خبر داد و گفت: روزهای ۱۲ و ۱۳ تیر ماه سالجاری کاندیداهای جشنواره در موسسه الف به نمایش نامه خوانی می پردازند، روز۱۴ تیر هم مراسم اختتامیه برگزار می شود.

مصطفی خاطرنشان کرد: تلاش انجمن دانش آموختگان تئاتر آذربایجان شرقی این است جشنواره ای در حد و شان نام تبریز، میرزا آقا تبریزی و ایوب آقاخانی برگزار کرده و داشته های فرهنگی این مرز و بوم را با حمایت متولیان و نهادهای ذیربط برای آیندگانش حفظ و نگهداری کند.
دیدگاهتان را بنویسید