اشعار پروین اعتصامی سرشار از مضامین حکمتی و اخلاقی است

اشعار پروین اعتصامی سرشار از مضامین حکمتی و اخلاقی است

حجه‌الاسلام آل هاشم گفت: پروین اعتصامی موضوعات حکمتی و اخلاقی را با چنان زبان ساده و شیوایی بیان می کند که خواننده را از هر طبقه تحت تاثیر شعر خود قرار می دهد.

به گزارش تبریزآرت به نقل از کمیته اطلاع رسانی جشنواره بین المللی پروین اعتصامی، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در اختتامیه جشنواره بین المللی پروین اعتصامی در تبریز اظهار داشت: رمز توفیق این زن فرهنگی و ادب فارسی علاوه بر استعداد ذاتی معجزه تربیت و توجه پدر وی بود.

امام جمعه تبریز با بیان این‌که پیشرفت و تعالی پروین اعتصامی در شرایط زمانی و مکانی آن دوران باید مورد مطالعه قرار گیرد، افزود: با وجود محدودیت در امکانات تحصیلات و نبود مدارس دخترانه برای پروین، پدش به تربیت وی همت کرد و پروین را به مقامی که در خور او بود، رساند.

وی با اشاره به زندگینامه پروین اعتصامی سرشار از فراز و فرودهایی است که باید مورد توجه باشد، اظهار داشت: این شاعر آزاد در آن زمان پیشنهاد ورود به دربار را با بلند نظری خود نپذیرفت و مدال درجه ٣ لیاقت وزارت معارف ایران را رد کرد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه پروین اعتصامی در قصاید خود پیروی سبک متقدمین به ویژه ناصر خسرو بود، گفت: اشعار وی بیشتر شامل مضامین اخلاقی و عرفانی است و موضوعات حکمتی و اخلاقی را با چنان زبان ساده و شیوایی بیان می کند که خواننده را از هر طبقه تحت تاثیر شعر خود قرار می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با اشاره به مهارت و سبک پروین اعتصامی در سبک های مختلف شعری و ادبی ادامه داد: آن شاعر بلند آوازه ایران زمین تحت تاثیر سعدی و حافظ بوده و اشعارش ترکیبی از سبک های خراسانی و عراقی است.

وی با بیان این‌که پروین اعتصامی بزرگ ترین شاعر زن ایرانی است که در طول تاریخ ادبیات فارسی ظهور کرده است، گفت: پروین بیش از ١٥٠ قصیده و مثنوی دارد و دیوان اشعار وی شامل ٦ هزار و ٥٠٠ بیت از قصیده، مثنوی و قطعه است چندین بار تجدید چاپ شده است.
دیدگاهتان را بنویسید