با برگزاری چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی در تبریز، این جشنواره به دوران بلوغ خود رسیده است

با برگزاری چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی در تبریز، این جشنواره به دوران بلوغ خود رسیده است

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور گفت: با برگزاری چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی در تبریز، این جشنواره به دوران بلوغ خود رسیده است.

شهرام کرمی در مراسم اختتامیه این جشنواره، اظهار داشت: در دوره اول تئاتر رضوی، نمایش‌نامه من حضور داشت و من فکر می‌کردم که «این رویداد چه ضرورتی دارد و چه کمکی به تئاتر ما خواهد کرد؟» در آن مقطع، شاید برای هیچ‌کدام از ما، چشم انداز فعلی را نداشت و به عنوان یک تکلیف برگزار شد.

وی با بیان اینکه «جشنواره‎های تئاتری به دو شکل برگزار می‌شوند»، یادآور شد: یک سری رویدادها هستند که به شیوه‌‎های اجرایی می‌‎پردازند. این شیوه همانند جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، گاهاً مشمول نوع مخاطب می‌شود. بعضی دیگر از جشنواره‌ها، جشنواره‌های مضمونی هستند که با هدف توجه به یک مضمون، محتوا و هویت برگزار می‌شود.

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور عنوان کرد: جشنواره تئاتر رضوی در دوره اول با هدف «توجه به یکی از مفاهیم ارزشی و یک فرهنگ خاص ایرانی آغاز شد.» با این هدف که با استفاده از مشارکت هنرمندان و زبان هنر، آثاری برای رشد و توسعه تئاتر کشور آثاری تولید شود. جای خوشحالی دارد که این رویداد در ١٤ سالگی خودش قرار گرفته که ما آن را زمان بلوغ و تکامل یافتن وجودی یک رویداد می‌دانیم. قطعاً اگر اتفاقات ١٣ دوره گذشته را مرور کنیم، نقش آن را در تئاتر کشور به خوبی خواهیم دید.

کرمی با اشاره به اهداف جشنواره تئاتر رضوی، خاطرنشان کرد: در عصر جدید، «نگرش به هنر نو» تغییرات زیادی پیدا کرده است.جشنواره تئاتر رضوی قرار است به معنا و مفهوم رضوی بپردازد «رضوی»، آن چیزی که در روح و وجود همه ایرانی‌‎ها ساری و جاری شده و زبان هنر می‌تواند به بهترین شکل ممکن به آن بپردازد.

وی به تشریح نقش فرهنگ رضوی پرداخت و گفت: به خانواده تئاتر خسته نباشید و خدا قوت می‌گویم، چون این خانواده بزرگ یک گام بلند دیگر برای تولید آثاری با مضمون تئاتر رضوی برداشت. شک ندارم که آثار هنرمندانه شما هنرمندان در همه ژانرها، لحظاتی خوب با مفهوم رضوی را در شهر تبریز خلق کرده است که در تاریخ تئاتر کشورمان نقشی زیادی خواهد داشت.

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور راجع‌به برگزاری میزبانی تبریز از چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی گفت: این اولین دوره‌ای است که جشنواره تئاتر رضوی در تبریز برگزار می‌شود. فرهنگ رضوی در شهرهای مختلف کشور ما جاری بوده و این جشنواره، بستر را برای بهره بردن مردم از فرهنگ رضوی فراهم کرده است.
دیدگاهتان را بنویسید