علی محرمی

جشنواره تئاتر استان آذربایجان شرقی به پله‌ی سی‌ام رسید

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از برگزاری سی‌امین جشنواره تئاتر استانی در شهریورماه سال جاری در تبریز خبر داد.

علی محرمی” گفت: سی‌امین جشنواره تئاتر استانی در راستای سیاست‌های کلان فرهنگی و هنری به منظور کشف استعدادهای خلاق در سال حمایت از کالای ایرانی برگزار می‌شود.

وی، ایجاد بستری مناسب جهت رشد، هدایت و حمایت از گروه‌های تئاتری با زمینه‌سازی برای جذب بیشتر مخاطب و اشاعه هنر نمایش و آگاهی افراد جامعه با زبان شیوا و بلیغ نمایش به عنوان شاخص‌ترین زبان عواطف و احساسات و اندیشه‌ها در جهت رشد و شکوفایی هنر ماندگارتئاتر را از دیگردلایل برگزاری جشنواره یاد شده برشمرد.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، با اشاره به اینکه آثار برتر این جشنواره به دبیرخانه جشنواره فجر معرفی می‌شوند،‌ موضوعات جشنواره را اعلام کرد و گفت:‌ متون اورجینال و متون محلی یا برگرفته شده از ادبیات ملی و فرهنگ و سنن و آداب و رسوم بومی آذربایجانی، توسعه فرهنگ اقامه نماز، حمایت از کالای ایرانی، حجاب وعفاف، دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و نیز توجه به مضامین اجتماعی، فرهنگی و انسانی از اولویت انتخاب در این جشنواره برخوردار خواهند بود.

وی تاکید کرد: متون شرکت کننده در بخش رقابتی که برگزیده آن به دبیرخانه جشنواره فجر معرفی خواهد شد می‌بایست ایرانی بوده و انتخاب موضوع آزاد می‌باشد.

محرمی، زمان ارزیابی و بازبینی نهائی آثار را نیمه اول مردادماه ٩٧ و زمان برگزاری جشنواره را شهریوماه جاری عنوان کرد و گفت: علاقمندان جهت حضور در جشنواره می‌توانند پنج نسخه از متن نمایش را جهت بازخوانی به دبیرخانه جشنواره واقع در تبریز، میدان دانشسرا، جنب کتابخانه تربیت، تئاتر شهر تبریز، انجمن نمایش استان ارسال نمایند.

براساس این گزارش متون اقتباسی (آداپته ایرانی شده ) منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر ، نوع اقتباس (آزاد، وفادارانه ویا نگاهی به متن و …) و با اخذ مجوز تایید از نویسنده یا ناشر و مترجم به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، می توانند در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند.

همچنین آن دسته از گروه‌های تئاتر استان که در فاصله زمانی مهرماه ١٣٩٦ تا یک ماه قبل از برگزاری جشنواره استانی در سال ١٣٩٧ آثار خود را حداقل ٥ شب به اجرای عمومی گذاشته باشند می توانند در جشنواره شرکت کنند.

سی‌امین جشنواره تئاتر استان آذربایجان‌شرقی توسط انجمن هنرهای نمایشی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار می‌شود.
دیدگاهتان را بنویسید