دومین جایزه بین‌المللی برای «آرزو زارع دار» معمار جوان ایرانی

آرزو زارع دار کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه شهید بهشتی است. وی برنده بخش دانشجویی جایزه معماری ۲۰۱۷ آمریکا شد.

9969tabrizart

در رقابت امسال آرزو زارع دار، طراح «مجموعه آموزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه در تهران» در بخش طراحی معماری ساختمان‌های آموزشی موفق به کسب یکی از جوایز بخش دانشجویی شد. طرح این معمار ایرانی مربوط به یک مجموعه آموزشی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

9968tabrizart

زارع دار در طراحی این مرکز آموزشی از راهنمایی دکتر علی علائی بهره مند شده است و در مورد این طراحی چنین می گوید: طرح پیشنهادی، مجموعه ای در هم تنیده از فضاهای باز و بسته است که در آن، فضاهای بسته به جهت بهره گیری از نور خورشید و ایجاد تنوع فضایی خرد و پراکنده شده و زنجیروار به هم متصل شده‌اند و فضاهای باز را دربرگرفته اند.

9967tabrizart

فضاهای بسته در هر پیچش از حجم دیگری کمک گرفته‌اند و گاه حجمی در ارتفاع بالاتر، احجام کوتاه تر را بر زمین استوار می‌کند؛ همانگونه که دانش آموزان با آسیب دیدگی کمتر به دانش آموزان با آسیب دیدگی بیشتر یاری می‌رسانند و یا قوت و ضعفشان مکمل یکدیگر می‌شود، قوی‌تر به کمک ضعیف تر می‌آید و توالی این تضاد، بقای سیستم را تحکیم می‌کند. انعطاف پذیری ناشی از آن است که یک سیستم در شرایط بحرانی،کاستی‌ها را جبران می‌کند و همپوشانی از اینجا آغاز می‌شود.

رقابت جهانی جایزه معماری آمریکا(AAP)، هر ساله با هدف ارتقاء سطح کیفی طراحی معماری در سراسر دنیا برگزار می‌شود و طرح‌های ارائه شده از لحاظ تفکر طراحی، نوآوری و خلاقیت در زمینه‌های معماری، معماری منظر و طراحی داخلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. ثار ارائه شده  توسط هیاتی متشکل از معماران و اساتید جامعه جهانی معماری داوری شده و دبیرخانه جایزه با برگزاری نمایشگاه آثار، طرح‌های برگزیده را در معرض دید جامعه جهانی معماری قرار می‌دهد.معصومه ذاکر

معصومه کارشناسی طراحی صنعتی است و چند سالی است که در عرصه هنر فعالیت می کند علاقه زیادی به ادبیات و سینما دارد.


دیدگاهتان را بنویسید