نمایش تنها مجسمه منتسب به داوینچی در فلورانس

نمایش تنها مجسمه منتسب به داوینچی در فلورانس

مجسمه‌ای سفالی منتسب به لئوناردو داوینچی که قرار است ماه آینده میلادی در فلورانس به نمایش گذاشته شود، تنها مجسمه موجود از این هنرمند سده شانزدهم به شمار می‌رود.

به گزارش تبریزآرت به نقل از نشریه آرت، “فرانسسکو کاگلیوتی” استاد تاریخ هنر در دانشگاه “فدریکو دوم ناپل”، این مجسمه از چهره مریم مقدس و کودکی خندان  را که به موزه ویکتوریا آلیرت تعلق دارد، به داونچی نسبت داده است.

این اثر قرار است در ماه آینده میلادی در اولین نمایشگاه اختصاص یافته به «آندره دل وروچیو» استاد داونچی، به نمایش در بیاید. در همین حال این نمایشگاه در سال ۲۰۲۰ به گالری ملی هنر در واشنگتن منتقل می شود.

نمایش تنها مجسمه منتسب به داوینچی در فلورانس

به گفته کاگلیوتی، نشانه‌های بسیاری در این مجسمه دیده می‌شود که هر گونه شک و شبهه ای در مورد اصل نبودن آن را منتفی می کند این استاد دانشگاه، شباهت‌های چهره سنت آن (مادر مریم مقدس) در نقاشی «مریم و کودک» داوینچی را با چهره‌های مجسم در این مجسمه مقایسه کرد و به این نتیجه رسید که لبخند هر دو چهره، شبیه هم است. از سویی، سخنگوی موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن اعلام کرد که قدمت این مجسمه، مشخص نیست و طی سال‌ها، مجسمه به اشخاص مختلفی از جمله لئوناردو منتسب شده که هیچ یک مورد تائید جهانی قرار نگرفته است.

همچنین دیگر کارشناسان متخصص در آثار داوینچی، در مورد اصالت این مجسمه ابراز تردید کرده اند.
این کارشناسان معتقدند از آنجا که مجسمه دیگری از لئوناردو موجود نیست که بتوان شباهت‌های آن را مورد قیاس قرار داد، نمی‌توان اصل بودن این مجسمه را تائید کرد.

داوینچی نقاش دوره رنسانس بود که در زمینه‌هایی چون مجسمه‌سازی، معماری، موسیقی، ریاضی، مهندسی، اختراعات، آناتومی، زمین‌شناسی و نویسندگی تبحر داشته است.

 محمدامین دوازده سالی مشغول عکاسی بوده. او علاقه‌ی زیادی به ادبیات و موسیقی دارد.


دیدگاهتان را بنویسید