وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:گشایش مکان های فرهنگی وهنری به معنای گشایش جان هاست

به گزارش تبریزآرت به نقل از ایرنا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فضاهای فرهنگی، فضاهای تنفس معنوی و روحی شهرها هستند، گفت: دولت درصدد توسعه فضاهای فرهنگی و هنری است.

سید عباس صالحی روز دوشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان اسکو که با افتتاح یک مجموعه فرهنگی همراه بود، اظهارکرد: همان طور که نیاز به پارک هاو فضاهای سبزبرای تنفس جسمی داریم، فضاهای فرهنگی نیز برای تنفس جان ها نیاز است.
وی گفت: هر قدر این فضاها توسعه یابند دریچه ها تنفسی وجودی یک شهر هم بازتر می شود.
صالحی اظهارنمود: گشایش مکان های فرهنگی و هنری به معنای گشایش جان هاست و امیدواریم افتتاح این مکان همراه با اتفاقات خوب در حوزه فرهنگ و هنر و دیانت این شهر باشد.
وی با بیان اینکه گالری نقاشی موجود در این مجتمع نمایه ای از توانمندی های نقاشی هنرمندان دیار اسکو است، تاکید کرد: ما بسیار نیاز داریم به اینکه مکان های فرهنگی مان را زیادتر کنیم و در قدم دوم از مکان های فرهنگی مان استفاده بهینه کنیم.
صالحی ادامه داد: وقتی مکانی ساخته می شود تازه آغاز راه است اما بایستی تلاش شود تا برنامه هایی که آن مکان را پررونق کند آن چنان باشد که یک مکان فرهنگی محل و مرجع و پاتوق کودکان، نوجوانان و اقشار مختلف اجتماعی باشند و امیدواریم این افتتاح به عنوان آغاز پاتوق فرهنگی هنری ادبی و دینی در این شهر باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شهرستان اسکو فضای گردشگری استان آذربایجان شرقی بلکه ایران را تحت نگاه و جاذبه خویش قرار داده است، تاکید کرد: شهرستان اسکو با سابقه دیرین در حوزه ادب و دانش پراکنی شاخص است.
وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در سفر ریاست جمهوری و دولت تدبیر و امید به استان به مصوبه های خوبی برسیم، اظهارکرد: دولت تمام تلاش خود را در چهار سال گذشته به کار گرفته تا اتفاقات مختلفی در حوزه های اقتصادی و تولیدی و خدمات سالم پدید بیاید.
صالحی با بیان اینکه منابع درامدی دولت یازدهم ۱۰۰ میلیارد دلار کمتر از منابع دولت دهم بود، گفت: با این وجود تحولات مختلفی پدید آمد.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۱ حدود ۶۵ میلیون تن محصولات زراعی در کشور تولید شد، گفت: در سال ۹۵ به ۸۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید که رشد ۳۰ درصدی را نشان می دهد.
وی همچنین گفت: در حوزه تولیدات باغی ۱۵٫۵ میلیون تن در سال ۹۱ به ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در پایان سال ۹۵ رسید که رشد ۳۸ درصدی را نشان می دهد.
صالحی ادامه داد: در سال ۹۱ حدود ۶ میلیون تن واردات گندم داشتیم که در سال ۹۵ واردات گندم صورت نگرفت.
وی گفت: در سال ۹۱ حدود ۲ میلیون تن گندم از کشاورزان خرید تضمینی شد و در سال ۹۵ حدود ۱۲ میلیون تن از کشاورزان خریداری شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با وجودی که دشمنان ایران به میدان آمده اند و با نگاه های کوته فکرانه گمان می کنند بتوانند این ملت را زمین گیر کنند، اظهارکرد: این دولت با رهنمودهای رهبری پای رونق کشور ایستاده و این اتفاقات اندک خللی در مسیر تکامل و رشد عمومی ایجاد نکرده است.
وی با بیان اینکه رونق افزایی حوزه فرهنگ و هنر به کمک رونق اجتماعی می آید، گفت: با حمایت های مردمی سرمایه گذاری در حوزه فرهنگی هدر نمی رود.
صالحی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۰۰ پردیس سینمایی افتتاح شد و امسال هم ۱۰۰ سینما در دستور کار است، گفت: در توسعه فضاهای فرهنگی و هنری به مشارکت مردم توجه داریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به درخواست مردم شهرستان اسکو در خصوص برگزاری کنگره علمی آیت الله میلانی، گفت: مرحوم میلانی شخصیت کم مانندی در فضای علمای شیعه معاصر بودند و مرحوم علامه طباطبایی مقید بودند در نماز ایشان شرکت کنند.
وی گفت: اینکه شهرها تلاش کنند خود را با نمادهایی از این قبیل هویت بخشی کنند کار شایسته ای است زیرا امثال ایشان نمادهای هویت مناطق اند و هر چقدر برای ارتباط نزدیک تر با این هویت ها تلاش شود این نمادها کمک می کنند شهرها از ریشه خود فاصله نگیرند.
صالحی با اشاره به اینکه در خطر انقطاع شهرهای جدید از ریشه های خود هستیم، گفت: شهرها هر چقدر به ریشه های قوی تر و رسیدن به چشمه های سیراب متصل تر باشند مردم ایمن تر هستند.
وی اظهارکرد: بزرگداشت علما و مشاهیر علمی و دینی به شناخت بیشتر و بهتر مناطق مختلف کمک می کند و ما هم حمایت می کنیم.
حجت الاسلام مسعود مرادپور امام جمعه اسکو نیز با اشاره به ظرفیت های بالای این شهرستان در عرصه های مختلف، پشتیبانی ملی برای برگزاری کنگره بزرگداشت آیت الله میلانی از شخصیت های ملی و بین المللی عالم تشیع و کمک به تکمیل ساختمان در حال احداث مهد قرآن کریم اسکو را خواستار شد.
مرتضی محمدزاده فرماندار اسکو نیز با بیان اینکه این شهرستان از لحاظ اقتصادی جزو شهرستان های تولید محور است و در تولید گردو، گل محمدی و کلزا و سطح کشت پسته در رده اول استان قرار دارد، تکمیل و سرعت دهی کنارگذر ایلخچی، سرعت دهی برای اجرای شبکه فاضلاب، احداث مجتمع فرهنگی و هنری متناسب با جمعیت در شهر سهند و ارایه تسهیلات ملی برای احداث پردیس سینمایی در این شهر و پرداخت خسارت به باغداران آسیب دیده در بارش های اخیر اسکو از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی را خواستار شد.
وی گفت: این شهرستان و روستای کندوان در سفرهای نوروزی امسال در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل رتبه نخست را در جذب گردشگر به خود اختصاص داده است.
مجتمع فرهنگی و هنری اسکو در دو طبقه و ۱۸۷۲ متر بنا با ۲۵ میلیارد ریال اعتبار ایجاد شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز همچنین در شورای اداری سردرود سخنرانی و از مرکز عرضه و فروش تابلو فرش و کارگاه بافت تابلو فرش این شهر بازدید کرد.
صالحی در آستانه سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی به این استان سفر کرده است.محمدامین حسینی

محمدامین دوازده سالی مشغول عکاسی بوده. او علاقه‌ی زیادی به ادبیات و موسیقی دارد.


دیدگاهتان را بنویسید